Panantukan

História

Vo filipínskych bojových umeniach sa využíva niekoľko desiatok odvetví a stovky podsystémov. Medzi najznámejšie patria:

  • Kali/Eskrima/Arnis (boj s ratanovými palicami a nožmi),
  • Panuntukan (filipínsky box),
  • Pangamut (boj bez zbrane proti zbrani),
  • Pantadyakan/Pananjakman (kopanie),
  • Dumog (zápasenie).

Panuntukan je vlastne pouličný box a spolu s Pananjakman tvoria perfektnú kombináciu filipínskeho Kickboxu. Na rozdiel od západného boxu ako ho my poznáme, filipínsky box je úplne odlišný. Údery a kopy sú vykonané v rôznych polohách a uhloch, boxer sa nikdy nevráti naspäť do začínajúceho postoja. Boj je neprestajná pokračujúca náväznosť prirodzených pohybov využívajúca ťažisko tela, vzdialenosť a uhly útokov smerujúce nielen na telo a hlavu, ale aj na končatiny súpera. Filipínci majú porekadlo, ktoré vraví, že ak hadovi vylámu predné jedovaté zuby a stane sa neškodným, preto väčšina úderov a kopov sa zameriava na poškodenie nervov, svalov a šliach na rukách a nohách.

Filipínske bojové umenia a indonézsky Pencak Silat sú veľmi populárne svojou širokou škálou použitia zbraní ako sú nože, mačety, meče či palice. Niet sa teda čo čudovať, že sa tieto bojové umenia stali základnou osnovou výcviku boja v špeciálnych bojových jednotkách a armádach. Ak ste videli filmy "Taken", „Hunted“ alebo "Jason Bourne" trilógiu, tak v týchto filmoch sa na bojovej choreografii podieľali jedni z najlepších FMA majstrov.

We use cookies to personalize content and to analyze our traffic. Please decide if you are willing to accept cookies from our website.